Vyšla kniha Challenges of Central European Security

26.3.2015/ Tato kniha zkoumá za pomoci teorií současných bezpečnostních studií některé z nejdůležitějších bezpečnostních problémů dnešní střední Evropy. Jednotlivé její kapitoly vycházejí především z různých evropských kritických a konstruktivistických přístupů ke studiu bezpečnosti, které jsou následně v jednotlivých kapitolách aplikovány na charakteristická témata středoevropské bezpečnosti.

Pro analytické účely kniha rozlišuje mezi vnitřními a vnějšími bezpečnostními tématy. V rámci tohoto rozdělení je poté budování zahraničních aliancí a s nimi spojené bezpečnostní záruky, „speciální vztahy“, relační politika národní identity a vztahy s velmocemi – představené v knize na vztazích Lotyšska se Spojenými státy – zařazeno jako příklad vnějších bezpečnostních otázek. Různé naléhavé domácí bezpečnostní problémy – ilustrované na příkladu maďarských ultrapravicových hnutí a jejich aktivit směrem k romské minoritě – jsou poté příkladem vnitřních bezpečnostních témat. Kniha se ale zároveň nesnaží narýsovat mezi vnitřními a vnějšími tématy jasnou hranici a každý ze zkoumaných případů zároveň upozorňuje na přesahy mezi oběma těmito sférami a zpochybňuje toto zjednodušené rozdělení.

Závěrem kniha volá po zvýšení pozornosti směrem k širším teoretickým a metodologickým otázkám reflexe současných středoevropských bezpečnostních témat. Příklady výzkumu konkrétní vyloučené komunity a slovenské bezpečnostní byrokracie ukazují jak studium témat ukotvených v lokálním kontextu poukazuje zároveň na širší společenské dynamiky a v určitém ohledu může být i reprezentativní pro vývoj v dalších zemích regionu. Tyto příklady zároveň demonstrují přesah současných bezpečnostních otázek, které jsou tímto kontrastovány s výše představenou zjednodušující dichotomií mezi vnitřním a vnějším.

Knihu si můžete stáhnout zde.

Vyšla kniha Challenges of Central European Security

Vlček přednášel na letní škole jaderného inženýrství

10.9.2020/ Tomáš Vlček přednášel na již 13. ročníku letní školy jaderného inženýrství pořádané Centrem výzkumu Řež, sdružením Czech Nuclear Education Network a…

celý článek
Vlček přednášel na letní škole jaderného inženýrství
číst

Kříž, Urbanovská a Brajerčíková o vztazích Visegrádu a Německa

3.8.2020/ Zdeněk Kříž, Jana Urbanovská a Stanislava Brajerčíková publikovali text s názvem „Refugees, Energiewende and NATO deterrence: limits of German…

celý článek
Kříž, Urbanovská a Brajerčíková o vztazích Visegrádu a Německa
číst


Politologický časopis

Přečtěte si aktuální číslo 2/2020, ve kterém najdete 6 článků a 2 recenze! (Vol. 27, No. 2)

celý článek číst

Středoevropské politické studie

Aktuální číslo: Vol. 20, No. 1 (2018)

celý článek číst

Nejnovější publikace

Otto Eibl, Miloš Gregor (Eds.): Thirty Years of Political Campaigning in Central and Eastern Europe (Palgrave Macmillan 2019).

celý článek číst

Studentská sekce

Sledujte Studentskou sekci IIPS na Facebooku!

celý článek číst
Zavřít

Sídlo

Mezinárodní politologický ústav Masarykovy univerzity

Joštova 10
602 00 Brno
Česká republika

Tel./fax: +420 549 495 769
luciem (at) fss.muni.cz
http://www.iips.cz/

Fakturační adresa

Fakulta sociálních studií, Masarykova univerzita

Mezinárodní politologický ústav

Joštova 10
602 00 Brno

IČ: 00216224
DIČ: CZ00216224