Vyšla kniha Challenges of Central European Security

26.3.2015/ Tato kniha zkoumá za pomoci teorií současných bezpečnostních studií některé z nejdůležitějších bezpečnostních problémů dnešní střední Evropy. Jednotlivé její kapitoly vycházejí především z různých evropských kritických a konstruktivistických přístupů ke studiu bezpečnosti, které jsou následně v jednotlivých kapitolách aplikovány na charakteristická témata středoevropské bezpečnosti.

Pro analytické účely kniha rozlišuje mezi vnitřními a vnějšími bezpečnostními tématy. V rámci tohoto rozdělení je poté budování zahraničních aliancí a s nimi spojené bezpečnostní záruky, „speciální vztahy“, relační politika národní identity a vztahy s velmocemi – představené v knize na vztazích Lotyšska se Spojenými státy – zařazeno jako příklad vnějších bezpečnostních otázek. Různé naléhavé domácí bezpečnostní problémy – ilustrované na příkladu maďarských ultrapravicových hnutí a jejich aktivit směrem k romské minoritě – jsou poté příkladem vnitřních bezpečnostních témat. Kniha se ale zároveň nesnaží narýsovat mezi vnitřními a vnějšími tématy jasnou hranici a každý ze zkoumaných případů zároveň upozorňuje na přesahy mezi oběma těmito sférami a zpochybňuje toto zjednodušené rozdělení.

Závěrem kniha volá po zvýšení pozornosti směrem k širším teoretickým a metodologickým otázkám reflexe současných středoevropských bezpečnostních témat. Příklady výzkumu konkrétní vyloučené komunity a slovenské bezpečnostní byrokracie ukazují jak studium témat ukotvených v lokálním kontextu poukazuje zároveň na širší společenské dynamiky a v určitém ohledu může být i reprezentativní pro vývoj v dalších zemích regionu. Tyto příklady zároveň demonstrují přesah současných bezpečnostních otázek, které jsou tímto kontrastovány s výše představenou zjednodušující dichotomií mezi vnitřním a vnějším.

Knihu si můžete stáhnout zde.

Vyšla kniha Challenges of Central European Security

Nová kniha mapující volební kampaně ve střední a východní Evropě

11.11.2019/ U nakladatelství Palgrave Macmillan právě vychází kniha Thirty Years of Political Campaigning in Central and Eastern Europe editovaná Otto Eiblem a…

celý článek
Nová kniha mapující volební kampaně ve střední a východní Evropě
číst

Jirušek účastníkem studijního programu washingtonského think-tanku

3.11.2019/ Martin Jirušek absolvoval program washingtonského think-tanku Center for European Policy Analysis (CEPA) zaměřeného na transatlantickou spolupráci…

celý článek
Jirušek účastníkem studijního programu washingtonského think-tanku
číst


Politologický časopis

Přečtěte si aktuální číslo 2/2019, ve kterém najdete 3 články a 2 recenze! (Vol. 26, No. 2)

celý článek číst

Středoevropské politické studie

Aktuální číslo: Vol. 20, No. 1 (2018)

celý článek číst

Nejnovější publikace

Otto Eibl, Miloš Gregor a kolektiv: Volby do Poslanecké sněmovny v roce 2017 (CDK 2019).

celý článek číst

Studentská sekce

Studentská konference již 15. března 2018. Více info a registrace zde!

celý článek číst
Zavřít

Sídlo

Mezinárodní politologický ústav Masarykovy univerzity

Joštova 10
602 00 Brno
Česká republika

Tel./fax: +420 549 495 769
luciem (at) fss.muni.cz
http://www.iips.cz/

Fakturační adresa

Fakulta sociálních studií, Masarykova univerzita

Mezinárodní politologický ústav

Joštova 10
602 00 Brno

IČ: 00216224
DIČ: CZ00216224