V Telči se již potřetí diskutovalo o energetice
19.8.2014/ Energetika a energetická bezpečnost byla témata, která přijelo do Telče studovat 25 studentů z celého světa v rámci intenzivního kurzu, který již potřetí za sebou pořádala v Univerzitním centru v Telči Masarykova univerzita. I s ohledem na události na Ukrajině velice aktuální téma bylo rozebíráno s ohledem na energetickou politiku Evropské unie.
Ve dnech 3. – 10. Srpna 2014 studentům v nedávno zrekonstruovaných prostorách bývalé jezuitské koleje přednášel například zvláštní velvyslanec Ministerstva zahraničních věcí České republiky Václav Bartuška, přední odborník na ruský energetický sektor James Henderson z britského výzkumného centra Oxford Institute for Energy Studies, Pawel Konzal, bývalý ředitel sekce pro ropu a zemní plyn Světového ekonomického fóra, Aviezer Tucker z energetického institutu při texaské univerzitě v americkém Austinu, Dominik Smyrgala z předního polského think-tanku Collegium Civitas a další. V rámci výuky měli studenti možnost podívat se do provozu jaderné elektrárny v Temelíně, kde si prohlídli simulátor velína jaderného reaktoru, strojovnu výrobního bloku a zúčastnili se přednášky pana Petra Závodského, ředitele oddělení výstavby jaderných zařízení společnosti ČEZ, a.s. V rámci přednášky, která byla zajímavá zejména vzhledem k nedávno zrušenému tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín, se studenti dozvěděli o nutných předpokladech výstavby jaderné elektrárny, ekonomičnosti jejího provozu a výhledech jaderné energetiky.
Hlavním organizátorem letní školy byli pracovníci Katedry mezinárodních vztahů a evropských studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně, kteří se energetickou bezpečností dlouhodobě zabývají. Spoluorganizátory byly Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity, Mezinárodní politologický ústav, Ambasáda Spojených států amerických v Praze a ČEZ, a.s. Mediálními partnery byl EurActiv, zpravodajský portál zabývající se děním v EU a Eurocentrum Brno, jihomoravská pobočka informační kanceláře Vlády České republiky v otázkách EU.
Studenti, kteří pocházeli kromě České republiky a Slovenska například také ze Spojených států, Itálie, Nizozemí, Německa, Polska či Řecka, obdrželi za úspěšné absolvování letní školy 4 kredity v rámci evropského hodnotícího systému vysokoškolských předmětů (ECTS). Jejich spokojenost dokládají i komentáře po skončení letní školy: „Téma letní školy se mi velmi líbilo. Mohl jsem si rozšířit znalosti o Evropské unii, kterou studuji. Líbilo se mi také, že jsme diskutovali o aktuálních problémech“ řekl například jeden ze studentů. „Téma bylo velmi zajímavé, zejména s ohledem na současnou situaci na Ukrajině“, dodal jeho kolega.
Příští ročník letní školy se uskuteční za rok na stejném místě v termínu od 2. do 9. srpna 2015.
Jirušek o energetické krizi roku 2022
12.5.2023/ V textu pro časopis European View vydávaným Wilfried Martens Centre for European Studies analyzoval energetickou krizi roku 2022 a sepsal seznam…
celý článekJirušek o energetické bezpečnosti během českého předsednictví v Radě EU
3.4.2023/ Martin Jirušek publikoval v nejnovějším čísle odborného časopisu Mezinárodní vztahy text s názvem "The Czech EU Presidency: Strengthening Energy…
celý článekPolitologický časopis
Přečtěte si aktuální číslo 1/2023, ve kterém najdete 3 články a 2 recenze! (Vol. 30, No. 1)
celý článek čístNejnovější publikace
Gregor and Mlejnková (Eds.): Challenging Online Propaganda and Disinformation in the 21st Century
celý článek číst