V Telči se již potřetí diskutovalo o energetice

19.8.2014/ Energetika a energetická bezpečnost byla témata, která přijelo do Telče studovat 25 studentů z celého světa v rámci intenzivního kurzu, který již potřetí za sebou pořádala v Univerzitním centru v Telči Masarykova univerzita. I s ohledem na události na Ukrajině velice aktuální téma bylo rozebíráno s ohledem na energetickou politiku Evropské unie.

Ve dnech 3. – 10. Srpna 2014 studentům v nedávno zrekonstruovaných prostorách bývalé jezuitské koleje přednášel například zvláštní velvyslanec Ministerstva zahraničních věcí České republiky Václav Bartuška, přední odborník na ruský energetický sektor James Henderson z britského výzkumného centra Oxford Institute for Energy Studies, Pawel Konzal, bývalý ředitel sekce pro ropu a zemní plyn Světového ekonomického fóra, Aviezer Tucker z energetického institutu při texaské univerzitě v americkém Austinu, Dominik Smyrgala z předního polského think-tanku Collegium Civitas a další. V rámci výuky měli studenti možnost podívat se do provozu jaderné elektrárny v Temelíně, kde si prohlídli simulátor velína jaderného reaktoru, strojovnu výrobního bloku a zúčastnili se přednášky pana Petra Závodského, ředitele oddělení výstavby jaderných zařízení společnosti ČEZ, a.s. V rámci přednášky, která byla zajímavá zejména vzhledem k nedávno zrušenému tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín, se studenti dozvěděli o nutných předpokladech výstavby jaderné elektrárny, ekonomičnosti jejího provozu a výhledech jaderné energetiky.

Hlavním organizátorem letní školy byli pracovníci Katedry mezinárodních vztahů a evropských studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně, kteří se energetickou bezpečností dlouhodobě zabývají. Spoluorganizátory byly Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity, Mezinárodní politologický ústav, Ambasáda Spojených států amerických v Praze a ČEZ, a.s. Mediálními partnery byl EurActiv, zpravodajský portál zabývající se děním v EU a Eurocentrum Brno, jihomoravská pobočka informační kanceláře Vlády České republiky v otázkách EU.

Studenti, kteří pocházeli kromě České republiky a Slovenska například také ze Spojených států, Itálie, Nizozemí, Německa, Polska či Řecka, obdrželi za úspěšné absolvování letní školy 4 kredity v rámci evropského hodnotícího systému vysokoškolských předmětů (ECTS). Jejich spokojenost dokládají i komentáře po skončení letní školy: „Téma letní školy se mi velmi líbilo. Mohl jsem si rozšířit znalosti o Evropské unii, kterou studuji. Líbilo se mi také, že jsme diskutovali o aktuálních problémech“ řekl například jeden ze studentů. „Téma bylo velmi zajímavé, zejména s ohledem na současnou situaci na Ukrajině“, dodal jeho kolega.

Příští ročník letní školy se uskuteční za rok na stejném místě v termínu od 2. do 9. srpna 2015.

V Telči se již potřetí diskutovalo o energetice

Jirušek o energetické krizi roku 2022

12.5.2023/ V textu pro časopis European View vydávaným Wilfried Martens Centre for European Studies analyzoval energetickou krizi roku 2022 a sepsal seznam…

celý článek
Jirušek o energetické krizi roku 2022
číst

Jirušek o energetické bezpečnosti během českého předsednictví v Radě EU

3.4.2023/ Martin Jirušek publikoval v nejnovějším čísle odborného časopisu Mezinárodní vztahy text s názvem "The Czech EU Presidency: Strengthening Energy…

celý článek
Jirušek o energetické bezpečnosti během českého předsednictví v Radě EU
číst


Politologický časopis

Přečtěte si aktuální číslo 1/2023, ve kterém najdete 3 články a 2 recenze! (Vol. 30, No. 1)

celý článek číst

Středoevropské politické studie

Poslední číslo: Vol. 20, No. 1 (2018)

celý článek číst

Nejnovější publikace

Gregor and Mlejnková (Eds.): Challenging Online Propaganda and Disinformation in the 21st Century

celý článek číst

Studentská sekce

Sledujte Studentskou sekci IIPS na Facebooku!

celý článek číst
Zavřít

Sídlo

Mezinárodní politologický ústav Masarykovy univerzity

Joštova 10
602 00 Brno
Česká republika

Tel./fax: +420 549 495 769
luciem (at) fss.muni.cz
http://www.iips.cz/

Fakturační adresa

Fakulta sociálních studií, Masarykova univerzita

Mezinárodní politologický ústav

Joštova 10
602 00 Brno

IČ: 00216224
DIČ: CZ00216224