Nový článek Koďouskové a Ocelíka

5.11.2015/ Hedvika Koďousková a Petr Ocelík publikovali článek v kanadském žurnálu "Geopolitics of Energy" s názvem "Čínská ropná a plynová politika vůči Rusku" (China's Oil and Gas Policy Towards Russia). Článek vychází z aktuální teoretické diskuze. Vytváří model energetické politiky státu, který by na energetickou bezpečnost nahlížel zcela v intencích geopolitiky (tzv. "strategický přístup k energetické bezpečnosti), a s jeho pomocí zkoumá charakter energetické politiky Číny vůči Rusku.

Autoři dochází k závěru, že rysy strategického přístupu k energetické bezpečnosti lze pozorovat na čínské ropné politice vůči jejímu sousedovi. V případě vyjednávání o dodávkách plynu však Čína preferovala ekonomiku projektu před strategickými úvahami. Tento rozdíl vychází ze skutečnosti, že na rozdíl od dodávek ropy, kde se Čína všemi prostředky snažila zvrátit současnou i budoucí závislost na jejím dovozu námořní cestou, tj. byla ochotná podpořil veškeré alternativy aktivní "energetickou diplomacií", v sektoru plynárenství se jí podařilo uspokojivě pokrýt významnou část budoucí poptávky z jiných zdrojů a dovoz plynu diverzifikovat mezi dodávky z Turkmenistánu a Myanmaru a LNG. Dodávky plynu z Ruska tak na čas ztratily svou "strategickou" důležitost.

Nový článek Koďouskové a Ocelíka

Nová kniha: The Rise of Entrepreneurial Parties in European Politics

11.5.2020/ Vít Hloušek, Lubomír Kopeček a Petra Vodová vydali v nakladatelství Palgrave Macmillan novou knihu o stranách politických podnikatelů v západní a…

celý článek
Nová kniha: The Rise of Entrepreneurial Parties in European Politics
číst

Balík a Hloušek o české politice

27.4.2020/ Nakladatelství Palgrave vydalo knihu Czech Democracy in Crisis, do níž přispěli i Stanislav Balík a Vít Hloušek kapitolou o českých volebních…

celý článek
Balík a Hloušek o české politice
číst


Politologický časopis

Přečtěte si aktuální číslo 1/2020, ve kterém najdete 4 články a 2 recenze! (Vol. 27, No. 1)

celý článek číst

Středoevropské politické studie

Aktuální číslo: Vol. 20, No. 1 (2018)

celý článek číst

Nejnovější publikace

Otto Eibl, Miloš Gregor (Eds.): Thirty Years of Political Campaigning in Central and Eastern Europe (Palgrave Macmillan 2019).

celý článek číst

Studentská sekce

Sledujte Studentskou sekci IIPS na Facebooku!

celý článek číst
Zavřít

Sídlo

Mezinárodní politologický ústav Masarykovy univerzity

Joštova 10
602 00 Brno
Česká republika

Tel./fax: +420 549 495 769
luciem (at) fss.muni.cz
http://www.iips.cz/

Fakturační adresa

Fakulta sociálních studií, Masarykova univerzita

Mezinárodní politologický ústav

Joštova 10
602 00 Brno

IČ: 00216224
DIČ: CZ00216224