Experimentátoři MPÚ na Noci vědců

6.10.2015/ Stává se pomalu tradicí, že experimentální tým MPÚ a katedry politologie se účastní zářijové Noci vědců. Nejinak tomu bylo letos, byť kulisu pro jednoduché experimenty netvořila jako obvykle brněnská Hvězdárna, ale univerzitní kampus. MPÚ reprezentovali Lenka Hrbková, Roman Chytilek a Otto Eibl.

V průběhu večera experimentátoři provedli opakovaně trojici experimentů:

1. Vnímání kompetencí kandidáta na základě vzhledu,
2. Maticová úloha a morálka,
3. Ultimátum.

O co v nich šlo? V případě prvního experimentu promítali experimentátoři účastníkům v rychlém sledu fotografie mužských tváří. Fotografie patřily skutečným kandidátům a jednotlivé dvojice představovaly úspěšného a neúspěšného kandidáta. To, který z nich byl úspěšný, účastníci experimentu neviděli. Každá z fotografií byla zobrazena na pouhé dvě vteřiny. Účastníci experimentu byli následně požádáni, aby každého z kandidátů ohodnotili z hlediska kompetentnosti pro výkon politické funkce. Ukázalo se (stejně jako v originálním výzkumu A. Teodorova i v magisterské diplomové práce Evy Vitekové), že úspěšní kandidáti jsou hodnocení v průměru lépe, než neúspěšní. Z toho plyne, že vzhled kandidáta slouží poměrně dobře jako heuristika, která pomáhá s voličům s volbou tam, kde nejsou k dispozici žádné (nebo téměř žádné) další informace.

Druhý experiment vycházel z experimentů Dana Arielyho (více např. jeho kniha Jak drahá je nepoctivost), který testoval, zda odkaz k nějakému morálnímu kodexu povede ke snížení nečestného chování ve skupině. Účastnici, rozdělení do dvou skupin, dostali za úkol v průběhu pěti minut v sadě 16 číselných matic hledat vždy dvě pole, jejichž součet by byl rovný 10. Po uplynutí stanoveného časového limitu byli účastníci vyzváni, aby si sami spočítali, kolik matic vyřešili správně a přišli si vyzvednout odměnu (za každou správně vyřešenou matici na ně čekal bonbon). Rozdíl mezi jednotlivými skupinami účastníků spočíval v tom, že jedna skupina měla v záhlaví papíru s maticemi větu, že se experiment řídí etickým kodexem MU. Výzkumníci očekávali, že v této skupině bude průměrný přiznaný počet správně vyřešených matic menší (v souladu s tím, co v experimentech vyšlo i D. Arielymu), bohužel se však nepovedlo kvůli organizačnímu zádrheli experiment korektně vyhodnotit.

V rámci posledního experimentu vycházejícím ze hry Ultimatum byli účastníci rozděleni do dvojic tak, aby se členové těchto dvojic předtím neznali. Jeden z páru vždy dostal obálku, která obsahovala 10 různých samolepek, z nichž dvě vyobrazovaly dva české vrcholné politiky současnosti (M. Zeman, A. Babiš). Na zbylých osmi samolepkách byla zvířátka a hračky. Úkolem hráče s obálkou bylo zvážit, kolik samolepek nabídne svému partnerovi a kolik si jich nechá. Po odevzdání nabídky se pak druhý hráč mohl rozhodnout, zda nabídku přijme, či nikoliv. V případě, že nabídku akceptoval, mohli si oba hráči samolepky nechat, v opačném případě si nemohl samolepky ponechat ani jeden z nich. Výzkumníci hledali, kde je hranice pro přijetí/nepřijetí nabídky (nabídka nad 35 % samolepek byla většinou akceptována, nižší nabídky byly odmítány) a zda se budou první hráči spíše zbavovat samolepek politiků (většinou se o ně děleli).

Po každém z experimentů následovala krátká, ale často velmi podnětná diskuse.

Experimentátoři MPÚ a katedry politologie by rádi poděkovali všem, kdo se jejich experimentů v kampusu zúčastnili.

Pokud jste studenti MU a chtěli byste se některého z budoucích experimentů zúčastnit, registrujte do databáze experimentálních subjektů.

Experimentátoři MPÚ na Noci vědců

Jirušek o budoucnosti evropské energetiky

21.3.2023/ Martin Jirušek ve spolupráci s Ústavem empirických výzkumů STEM a projektem České zájmy v EU vypracoval výzkumnou zprávu zabývající se výhledy české…

celý článek
Jirušek o budoucnosti evropské energetiky
číst


Politologický časopis

Přečtěte si aktuální číslo 1/2023, ve kterém najdete 3 články a 2 recenze! (Vol. 30, No. 1)

celý článek číst

Středoevropské politické studie

Poslední číslo: Vol. 20, No. 1 (2018)

celý článek číst

Nejnovější publikace

Gregor and Mlejnková (Eds.): Challenging Online Propaganda and Disinformation in the 21st Century

celý článek číst

Studentská sekce

Sledujte Studentskou sekci IIPS na Facebooku!

celý článek číst
Zavřít

Sídlo

Mezinárodní politologický ústav Masarykovy univerzity

Joštova 10
602 00 Brno
Česká republika

Tel./fax: +420 549 495 769
luciem (at) fss.muni.cz
http://www.iips.cz/

Fakturační adresa

Fakulta sociálních studií, Masarykova univerzita

Mezinárodní politologický ústav

Joštova 10
602 00 Brno

IČ: 00216224
DIČ: CZ00216224